Скандал із дешевими авто: як чиновники та нардепи купують елітні машини за копійки
В Україні знову розгорається скандал, пов’язаний із купівлею елітних автомобілів за символічними цінами. Згідно з розслідуванням проєкту «Хапуга.ua», народні депутати, співробітники сервісних центрів МВС і митники масово вказують у своїх деклараціях занижену вартість дорогих авто. Ці маніпуляції дають їм змогу обходити антикорупційні норми і приховувати реальні доходи.
Народні депутати і «бюджетні» авто
Один із найяскравіших прикладів – нардеп Олексій Кучеренко. У своїй декларації за 2020 рік він вказав купівлю Toyota Land Cruiser за 49 000 грн і Toyota Prado за 10 000 грн. Однак уже 2021 року вартість цих автомобілів у його документах зросла до 705 000 грн і 229 000 грн відповідно.
Ще один випадок – Євген Петруняк, який 2024 року задекларував купівлю Audi S7 за 1,5 млн грн, тоді як ринкова ціна починається від 3 млн грн. Аналогічні маніпуляції проводили й інші депутати: Олексій Устенко купив Volvo XC90 за 608 000 грн замість ринкових 2 млн грн, а Суто Мамоян придбав дві Toyota Land Cruiser 200 всього за 20 000 грн кожна.
«Щасливі» співробітники сервісних центрів МВС
Журналісти також виявили порушення серед співробітників сервісних центрів МВС. Так, головний спеціаліст із впровадження електронних послуг Вадим Кравченко придбав Mercedes ML за 137 000 грн, хоча його реальна вартість – близько 1 млн грн. А завідувач сектору податкового обліку Роман Рудь купив Lexus ES 350 за 49 000 грн, тоді як ринкова ціна – щонайменше 450 000 грн.
Ще один випадок – начальниця відділу організації перевезення небезпечних вантажів Людмила Руденко, яка не вказала в декларації Toyota Corolla Cross. При цьому автомобіль був зареєстрований на неї ще 2023 року, а пізніше вона порушувала на ньому ПДР.
Митники з елітними авто за копійки
Відзначилися і представники митних органів. Так, Сергій Юлдашев задекларував купівлю Mercedes Sprinter і мотоцикла BMW по 10 000 грн кожен, а також Volkswagen ID.4 для дружини всього за 5 000 грн. Його колега Ростислав Довжанін придбав Volkswagen Arteon 2017 року за 18 000 грн, хоча його ринкова вартість – близько 1,2 млн грн.
Серед подібних угод значиться і купівля співробітницею митниці Тетяною Погребиською кросовера Skoda Kodiaq за 45 000 грн за реальної ціни в 1,2 млн грн.
Чому це можливо?
Експерти зазначають, що така практика поширена через відсутність реального контролю з боку антикорупційних органів. За законом, суттєве заниження вартості майна може розглядатися як отримання незаконного подарунка. Однак на практиці подібні схеми залишаються безкарними.
Хоча МВС уже заявило про намір боротися з такими махінаціями, факти свідчать, що самі співробітники відомства активно використовують ті самі схеми. У результаті, навіть в умовах війни та економічної кризи, держслужбовці продовжують приховувати свої реальні доходи і уникати відповідальності.
Підпишись на нас в Google НОВИНИ, та отримуй більше свіжих новин!