Коли поліція може зупинити ваше авто: всі 11 законних підстав
Багато українських автомобілістів навіть не підозрюють, що поліція не має права довільно зупиняти будь-які транспортні засоби на свій розсуд. У законодавстві передбачено 11 чітких підстав для даної процедури, які є обов’язковими. Досвідчений адвокат у коментарі «SUV News» назвав їх усі.
Регламент зупинки транспортного засобу поліцією передбачений статтею 35 Закону України «Про Національну поліцію». Тут же перераховані всі законні підстави для цього.
Коли зупинка є законною
- Порушення ПДР: найчастіша причина. Важливо, щоб у поліції були зафіксовані докази порушення.
- Технічна несправність: мова про видимі ознаки проблеми, з якою експлуатація авто заборонена ПДР. Як правило, це поломки рульової або гальмівної систем.
- Причетність до правопорушення: якщо у поліцейського є орієнтування на порушника, під яке підходить водій або хтось із його пасажирів.
- Розшук автомобіля: передбачає наявність офіційної довідки з описом прикмет і номерних знаків розшукуваного ТЗ.
- Опитування свідків: при наявності достатніх підстав вважати, що водій або пасажир володіють інформацією про будь-яке правопорушення.
- Вилучення транспорту для виконання службових обов’язків: наприклад, для погоні за злочинцем або доставки постраждалих громадян до лікарні.
- Обмеження руху за рішенням влади: відповідні постанови або накази повинні бути на руках у поліції або опубліковані.
- Небезпечне кріплення вантажу: якщо транспортування багажу викликає сумніви або виступає за габарити автомобіля.
- Незаконне використання спецсигналів: явне порушення вимог правил експлуатації проблискових маячків або звукових сигналів.
- Використання «прострочених» євроблях: авто з іноземною реєстрацією, законність експлуатації яких явно сумнівна.
- Перевезення втікачів військовополонених: за наявності відповідних орієнтувань.
Що важливо знати
У разі будь-якої зупинки транспортного засобу поліцейський зобов’язаний представитися і назвати причину зупинки. У разі звинувачення водія в порушенні ПДР, інспектор повинен надати докази такого порушення.
Юрист рекомендує завжди фіксувати розмову з поліцією на камеру, не вступати в конфлікти і не піддаватися на провокації. Якщо патрульний поводиться неналежним чином, не варто боятися звертатися з відповідною скаргою на номер «102» або на гарячу лінію поліції (0 800 500 202).
Підпишись на нас в Google НОВИНИ, та отримуй більше свіжих новин!