Що про стан автомобіля може сказати нагар у вихлопній трубі

Багато водіїв звертають увагу на вихлопну трубу лише тоді, коли з неї починає йти сизий чи чорний дим, а також з’являються великі відкладення сажі. Але не варто доводити до таких ситуацій. Досить лише регулярно зазирати в трубу й перевіряти, чи з’явилися в ній відкладення. Відомо, що нагар не виникає просто так, і за його станом можна судити про стан двигуна та виниклі неполадки.

Причини утворення нагара

Якщо в двигуні немає несправностей, у вихлопній трубі утворюється мінімальна кількість нагара. І якщо ви помітили, що з’явилися значні відкладення, це вже привід для занепокоєння.

Як правило, утворення товстого шару нагару супроводжується іншими неприємними симптомами: прострілами глушника та/або інтенсивною димістю. Можливі також ускладнені пуски двигуна та занадто висока витрата пального. Подібні симптоми часто свідчать про потрапляння моторного масла або незгорілого пального в систему випуску, або про їх одночасне проникнення.

1. Нагар через погане паливо

Найбільш розповсюджена причина утворення сажі — неякісне паливо. Справа в тому, що низькосортне паливо не здатне забезпечити необхідний рівень детонації. Датчики помилково сприймають це як потребу в збагаченні суміші і відправляють команду на додаткове надходження пального. Воно згоряє неправильно, в результаті чого підвищується концентрація вуглецю, який за високих температурах перетворюється на нагар. Якщо продовжувати заправлятися неякісним паливом, це може незабаром призвести до закоксовки двигуна.

Крім того, утворенню великих відкладень сажею у вихлопній трубі можуть сприяти і несправності форсунок або карбюратора, викликані їхньою сильною забрудненістю. У такому випадку змінюється форма факела розпилу, через що паливно-повітряна суміш згоряє не в циліндрі, а у випускному колекторі.

Якщо ви помітили, що сажа в трубі наросла занадто швидко, а глушник видає незвичайні звуки, це сигналізує про збої в системі живлення. Скоріше за все, вони були спричинені неякісним паливом. У цьому випадку виправити ситуацію можна за допомогою чистячих присадок. Використання таких засобів дозволить уникнути витрат на діагностику та заміну свічок.

Ще одне пояснення утворення нагару — забитий брудом повітряний фільтр, який пропускає в камеру згоряння занадто мало кисню. У результаті система неправильно обчислює навантаження на мотор і створює неправильну по складу паливно-повітряну суміш. У результаті вона згорає не повністю, частина скидається у вихлопну трубу, осідає на її стінках і утворює нагар.

2. Нагар через масло

Смазочний матеріал може проникати в вихлопну трубу з різних причин. Але частіше за все цьому сприяють зношені поршневі кільця або їх закоксовка. У результаті речовина відкладається на стінках циліндра, після чого потрапляє в камеру згоряння, а далі — в випускну систему, де перетворюється на сажу та копоть.

Інша причина потрапляння масла — закоксовка двигуна. У такому випадку знадобиться використання препаратів для його очищення.

Крім цього, проникнення мастила в глушитель може відбуватися через зношеність сальників клапанів. Вони пропускають масло, яке потім потрапляє до випускних клапанів. Справитися з подібною проблемою можна шляхом заміни сальників і регулярним очищенням масляної системи.

3. Інші причини появи сильного нагара у вихлопній трубі

Окрім вищезазначених чинників, існують і інші:

  • неправильна налаштування холодних обертів ДВЗ;
  • поломка бензонасоса;
  • неправильно налаштований кут запалювання, що призводить до надмірного збагачення паливної суміші;
  • порушення іскроутворення;
  • неправильно виставлені зазори між контактами реле.

З’явлення сильного нагара також може бути наслідком несправності самого мотора. Найчастіше його спричиняє:

  • зношеність циліндрово-поршневої групи;
  • неправильні зазори в клапанах;
  • несправність газорозподілу.

Будь-яка з названих причин сприяє посиленому утворенню нагара у вихлопній трубі. В подальшому виникають і інші симптоми, що вказують на проблеми з автомобілем: простріли, перевитрата пального та масла, ускладнені запуски тощо. Всього цього можна уникнути, якщо своєчасно оглядати вихлопну трубу на предмет сажевих відкладень.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, та отримуй більше свіжих новин!

Читайте також