Законопроект щодо посилення мобілізації: ухилянтам заборонили керувати авто

Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки розглядає законопроект Уряду щодо посилення мобілізації. Вони розглядають можливість обмеження права керування автомобілем для осіб, які не оновлюють свої військово-облікові дані. Про це повідомив депутат від «Слуги народу» Федір Веніславський під час прес-конференції 6 березня.

Як повідомила “Судово-юридична газета”, за поправками, внесеними до законопроекту перед другим читанням, голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики від “Слуги народу” Денис Маслов пропонує, щоб питання про обмеження права керування автомобілем розглядалися судами відповідно до Кодексу адміністративного судочинства.

Запропоновано внести зміни до статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з яким місцевим загальним судам буде надано компетенцію розглядати адміністративні справи за позовними заявами Територіальних центрів комплектування збройних сил щодо тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Також, запропоновано внести зміни до статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з яким суд буде повідомляти відповідачів шляхом надсилання тексту повістки до їх Електронного кабінету, а у випадку відсутності такого кабінету – через кур’єра або іншими доступними засобами зв’язку, такими як номер телефону, факс, електронна пошта та інші технічні засоби.

Наступне, щоб судові рішення стосовно справ, які розглядалися у першій інстанції, стали остаточними і законними після того, як закінчиться строк для подання апеляції. Якщо рішення оскаржують у апеляційному суді, вони стають остаточними з моменту проголошення рішення апеляційного суду. Ці рішення також можуть бути оскаржені до суду касаційної інстанції.

Пропонується додати до Кодексу адміністративного судочинства України нову статтю 283-2, яка визначатиме особливості провадження у справах, пов’язаних з тимчасовим обмеженням громадян України у праві виїзду за межі країни та управління автомобілем під час мобілізації.

Федір Веніславський, член Комітету з національної безпеки, у своєму інтерв’ю для РБК-Україна сказав, що у комітеті є сумніви щодо того, чи варто давати таку велику владу судам у цих питаннях.

«Я, як фахівець у галузі права, сумніваюся у виборі юрисдикції для цих справ. У версії законопроекту до першого читання передбачається, що це мають робити адміністративні суди відповідно до Кодексу адміністративного судочинства. Адміністративні суди зазвичай створювалися для захисту прав громадян від дій чи рішень органів влади. Тому ці обмеження прав можуть бути більш відповідними для цивільних судових процесів, де обговорюються питання цивільної дієздатності людини»,- заявив він.

За словами Федіра Веніславського, можливо, будуть збільшені штрафи за ухилення від мобілізації. Проте це вже питання для правоохоронного комітету, який буде розглядати можливість посилення санкцій у Кодексі про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за невиконання обов’язків щодо мобілізації і мобілізаційної підготовки.

Для чоловіків, які незаконно виїхали за кордон, не передбачено механізму вручення повісток. Також у Комітеті вирішили поки що не обмежувати надання консульських послуг для ухилянтів за кордоном.

Наразі немає конкретного плану щодо того, як вручати повістки чоловікам, які незаконно виїхали за кордон. Також у комітеті відхилили норму, що забороняла б надавати консульські послуги для таких осіб, якщо вони не мають військово-облікових документів. Проте їм надається можливість отримати військовий квиток або внести зміни до своїх даних через засоби зв’язку або електронний кабінет.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, та отримуй більше свіжих новин!

Читайте також