Чому автомобільні фари запотівають і як це виправити

Запотівання фар, ліхтарів чи протитуманок може трапитися у будь-якого автомобіля – як у старого, так і у зовсім нового. Водії реагують на цю проблему по-різному: одні чекають, поки конденсат випариться самостійно, інші розбирають і просушують оптику, треті – просто купують нові фари. Але чому виникає конденсат і що з ним робити – у нашому матеріалі.

Особливості конструкції

Образування конденсату в першу чергу пов’язано з самою конструкцією автомобільної оптики. Коли фари включені, лампочки нагріваються, підвищуючи внутрішню температуру та тиск. А після вимкнення відбувається охолодження, і тиск різко падає, що може призвести до тріщин у фарах.

Щоб уникнути цього, у конструкції передбачені сапуни – спеціальні канали, що забезпечують циркуляцію повітря. Коли лампочки працюють і тиск зростає, повітря виштовхується назовні, а коли вимикаються, воно повертається всередину, підтримуючи тиск на безпечному рівні. Проте, цей процес не є миттєвим, тому в холодну пору фари запотівають особливо часто. Наприклад, якщо спочатку проїхати на морозі, а потім поставити машину в теплий гараж, то всередині оптики обов’язково з’явиться волога.

Основні причини запотівання фар

Окрім конструктивних особливостей, на запотівання впливають різні поломки.

1. Ослаблення ущільнювальних резинок

Еластичні прокладки, що розташовані навколо задньої частини фар, мають захищати їх від проникнення пилу і вологи. Старі, висохлі або пошкоджені ущільнювачі втрачають герметичність, пропускаючи вологу всередину. У цьому випадку досить замінити ущільнювальні прокладки.

2. Зазори в стиках кріплення

Щоб волога не потрапляла всередину, в місцях з’єднання скла з корпусом фари не повинно бути жодних отворів. Але з часом герметик висихає, що призводить до утворення пустот. Для вирішення цієї проблеми потрібно очистити старий герметик та нанести новий шар – це відновить герметичність.

Читайте також: Випишуть штраф при першій зупинці: водіїв попереджають про покарання за дріб’язкове порушення

3. Пошкодження стекол або корпусу

Якщо скло тріснуло, через утворену щілину почне проникати не лише бруд, а й волога. У результаті виникає конденсат. Для усунення проблеми можливі два варіанти: заміна фари або її ремонт, зокрема, латання тріщини в автосервісі або власноруч.

4. Засмічення вентиляційних каналів

Вентиляційні отвори з часом забиваються пилом і брудом. Це заважає циркуляції повітря, що призводить до підвищення тиску всередині, а також робить канали уразливими до механічних впливів. Регулярна перевірка стану вентиляційних каналів і їх очищення є запорукою запобігання запотівання.

5. Підвищена вологість зовнішнього середовища

Конденсат може формуватися навіть у справних фарах, зазвичай під час сильного туману, дощу, снігопаду або після миття. Коли лампочки вимкнені, тиск всередині фари зменшується, і вологе повітря може вільно потрапити через вентиляційні канали. Якщо конденсат зникне протягом кількох хвилин після включення фар, тоді не варто переживати. Але, якщо він затримується на тривалий час, слід зайнятися ремонтом.

В чому небезпека запотівання фар

Регулярне утворення конденсату призводить до окислення металевих елементів фар, скорочуючи термін служби лампочок. Крім того, запотівання ставить під загрозу безпеку на дорозі, адже краплі конденсату викривлюють світло, утворюючи “сліпі” зони, що ускладнює огляд. Це також може засліплювати зустрічних водіїв, збільшуючи ризик ДТП.

Як усунути запотівання фар

Експерти вважають нормальним, якщо конденсат закриває 15-20% площі фари і зникає протягом хвилини. У такому разі панікувати не варто: запотівання зникне самостійно. Якщо ж фари справні і потіють у холодну пору, можна усунути вологу за допомогою силікагелю. Пакетики потрібно помістити всередину оптики та почекати, поки вони поглинуть конденсат.

Також просушити фари без розбирання можна за допомогою фена: направте тепле повітря на скло і дочекайтеся, поки волога випариться. Головне – не пересушити, щоб не отримати тріщини.

Це цікаво: В Україні з 1 січня скасують важливе правило для водіїв: залишилось 2 дні

Як уникнути запотівання фар

Запобігти утворенню конденсату можна лише своєчасною профілактикою:

  • Регулярно перевіряйте цілісність стекол і корпусів, стан ущільнювальних матеріалів і герметика, краще за все це робити в сервісному центрі.
  • Не допускайте умов для утворення конденсату, наприклад, перед мийкою автомобіля вимикайте фари та чекайте їх охолодження. Також не ставте автомобіль одразу в теплий гараж після поїздки на морозі.
  • Не допускайте засмічення вентиляційних каналів, періодично їх очищаючи.

Дбайте про свої автомобільні фари, адже вони – це один із основних елементів безпеки на дорозі!

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, та отримуй більше свіжих новин!

Читайте також