Чому бензин дорожчає і коли очікувати зниження цін: названі причини

Ціни на бензин в Україні тривалий час зростають, і ця тенденція спостерігається вже з березня.

РБК-Україна пояснює причини підвищення цін на паливо і розглядає можливість зміни цієї тенденції.

Як зросли ціни

Дані консалтингової групи А-95 показують, що ціни на паливо зросли з 10 квітня до 3 травня. Бензин А-92 подорожчав з 51,31 до 51,81 грн за літр, А-95 з 54,32 до 55,73 грн, а А-95(+) (Premium) – з 57,78 до 59,09 грн за літр. В той же час ціни на дизельне паливо та автогаз зменшилися відповідно з 54,55 до 53,89 грн за літр та з 28,05 до 27,47 грн за літр.

Чому мінялися ціни?

Ціни на бензин зросли внаслідок підвищення курсу основних іноземних валют. Наприклад, 10 квітня долар США коштував 38,99 грн, а євро – 42,35 грн. За даними на 3 травня, ціни становили відповідно 39,53 грн та 42,30 грн.

Директор центру “Психея” Геннадій Рябцев вказав, що зростання цін на бензин було обумовлене об’єктивними причинами, зокрема, здешевленням гривні. Він також зауважив, що якщо зростання курсу валют зупиниться, ціни можуть стабілізуватися, а при зміцненні гривні паливо може подешевшати.

Очевидним є той факт, що вартість бензину залежить від валютного курсу, оскільки він закуповується в країнах Європи, імпортується через західний кордон, а акцизи на паливо розраховуються в євро.

За словами Рябцева, причиною зниження цін на дизельне паливо та автогаз є їхній профіцит після закінчення опалювального сезону. Він також не виключає, що зниження цін на автогаз може продовжитися, що може спонукати водіїв активніше переходити на цей вид палива.

Щодо можливого впливу планів підвищення акцизу на паливо на зміну цін, наразі це не відображається на роздрібних цінах.

Рябцев зауважив, що законопроект про підвищення акцизів на паливо передбачає збільшення їх тільки з 1 липня, але точна дата ухвалення ще невідома. Він не виключає, що підвищення акцизів може статися навіть у серпні. Проте до цього часу можуть трапитися різні події, включаючи можливе зниження цін на паливо.

Як збираються збільшити акциз

Законопроектом “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо наближення законодавства України до законодавства Європейського Союзу щодо акцизного податку” передбачається збільшення акцизного податку на паливо.

– Планується підвищення акцизного податку для проміжних продуктів з 8,42 до 12,23 гривень за 1 літр, що становить різницю в 3,81 гривні. Таким чином, ставка акцизу буде досягати рівня, який діє для ігристих вин та вин газованих.

– Встановити нові розміри ставок акцизного податку на пальне, враховуючи їх мінімальний рівень, який передбачено в директиві 2003/96/ЄС і який набуде чинності з 1 січня 2028 року.

У той самий час, передбачається графік річного зростання цих ставок з 1 липня 2024 року до 31 грудня 2027 року включно.

Міністерство фінансів України повідомило, що впровадження положень законопроекту призведе до додаткових надходжень до державного бюджету у другому півріччі 2024 року:

– Збільшення надходжень до державного бюджету від операцій з реалізації пального складатиме 1,6 млрд гривень у середньому за місяць. З них 1,3 млрд гривень становитиме акцизний податок, а 292 млн гривень – податок на додану вартість.

– Збільшення надходжень від операцій з реалізації проміжних продуктів складатиме 4,5 млн гривень на місяць від акцизного податку, з урахуванням обсягів реалізації, передбачених у Державному бюджеті України на 2024 рік.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, та отримуй більше свіжих новин!

Читайте також