Для чого на селекторах старих АКПП була кнопка «overdrive» і куди вона зникла

Коли автоматична коробка передач тільки починала з’являтися на автомобілях, водії могли помітити маленьку кнопку біля селектора з написом «Overdrive OFF». Цю кнопку серед водіїв називали просто – «овердрайв». Але чому вона була потрібна, і як так сталося, що в сучасних автомобілях її часто немає?

Що таке овердрайв?

У глибинах англійської термінології слово «оverdrive» в контексті автоматичної коробки передач означає «повищену передачу». Це, в свою чергу, означає, що передаточне число між вторинним і проміжним валами менше одиниці. Фактично це дозволяє вторинному валу працювати з більшою частотою обертання, ніж маховик двигуна, що веде до підвищення кількості обертів на виході при зниженні крутного моменту на ведучих колесах.

Переваги та недоліки овердрайву

Отже, «овердрайв» – це вища ступінь роботи автоматичної трансмісії. Цей режим особливо корисний при рівномірному русі, наприклад, на шосе, адже він дозволяє зекономити паливо. Але, коли виникає потреба у максимальному зусиллі, як-от при русі вгору, поворотах або з додатковим вантажем, активувати овердрайв не рекомендується.

Виникнення потреби в кнопці

Спочатку автоматичні коробки передач не могли самостійно визначати, коли потрібно включати чи вимикати режим овердрайву. Тому виробники передбачили наявність спеціальної кнопки, яка дозволяла водієві вручну відключати її. Цей механізм дозволяв автомобілісту обмежити коробку на перші три або чотири передачі, забезпечуючи максимальний крутний момент.

Еволюція автоматичних коробок передач

Проте, з розвитком технологій автоматичні трансмісії стали складнішими і досконалішими. Сучасні коробки передач мають від 7 до 10 передач і здатні самостійно вибирати найбільш оптимальний режим роботи, звільняючи водіїв від необхідності маніпулювати кнопками чи перемикачами.

Отже, кнопка овердрайву, хоч і стала символом автомобільного минулого, поступилася місцем сучасним автоматизованим системам, що сприяють безпеці та комфорту водіння. Сьогоднішні технології вже не потребують «костилів», і ви можете насолоджуватися їздою без зайвих переживань.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, та отримуй більше свіжих новин!

Читайте також